دوره 19، شماره 4 - ( 1395 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 41-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shoorei H, Salehnia M, Abdi S. The Effects of Different Concentrations of Ovarian Tissue Extract on Preantral Mouse Follicle Development after Three-dimensional Culture. MJMS. 2017; 19 (4) :41-53
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-30-5902-fa.html
شوریی حامد، صالح نیا مژده، عبدی شبنم. آثار غلظت‌های مختلف عصاره بافت تخمدان بر تکوین فولیکول‌های پره آنترال موش پس از کشت سه بعدی. پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی. 1395; 19 (4) :41-53

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-30-5902-fa.html


1- گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه علوم تشریح، دانشکده پزشکی، دانشگاه آزاداسلامی واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1192 مشاهده)
هدف: هدف از این مطالعه بررسی آثار غلظت‌های مختلف عصاره بافت تخمدان بر رشد و بلوغ فولیکولی و همچنین تولید هورمون‌‌های استروئیدی پس از کشت سه بعدی بود.
مواد و روش‏ها: ابتدا عصاره بافت تخمدان‌های موش بالغ تهیه شد؛ سپس میزان پروتئین آن‌ها محاسبه شد. فولیکول‌های پره آنترال نیز از تخمدان‌های موش‌های نابالغ جدا شدند و پس از کپسوله شدن با هیدروژل آلژینیت در محیط کشت پایه α-MEM غنی شده با غلظت‌های 4 برابر، 2 برابر، مساوی، 2/1 (یک دوم) و 4/1 (یک چهارم) و 8/1 (یک هشتم) پروتئین موجود سرم گاوی از عصاره تخمدان در مقایسه با گروه شاهد که محیط پایه حاوی 10 درصد سرم جنین گاو بود، به‌مدت 12 روز کشت شدند. طی دوره کشت بررسی میانگین قطر، میزان بقا، میزان رشد و بلوغ فولیکول‌ها و همچنین تولید هورمون 17-بتا استرادیول و پروژسترون ارزیابی شد.
نتایج: فولیکول‌های کشت شده در تمام غلظت‌های مختلف عصاره تخمدان رشد خوبی نداشت و فقط در گروه حاوی عصاره بافت تخمدان معادل شده با 2/1 پروتئین موجود در پروتئین سرم گاوی نرخ زندن ماندن 78/71 درصد در مقایسه با گروه کنترل که 75 درصد بود داشت. در این گروه نیز میانگین قطر فولیکول‌ها، میزان تخمک‌های بالغ (MII)، میزان ترشح هورمون‌های 17-بتا استرادیول و پروژسترون افزایش قابل توجهی را نسبت به گروه کنترل داشت (05/0≤P).
نتیجه‌گیری: بنابراین در مجموع از مطالعه حاضر چنین می‌توان نتیجه گرفت که عصاره بافت تخمدان به‌عنوان یک عامل تکثیری و بلوغی باعث افزایش رشد و تکوین فولیکول‌های پره آنترال تا مرحله بلوغ می‌شود و می‌تواند بر عملکرد آن‌ها نیز تأثیر داشته باشد و برای بهبود شرایط کشت آزمایشگاهی فولیکول‌ها استفاده شود و این امر کاملاً وابسته به مقدار عصاره به کار گرفته شده است.
متن کامل [PDF 1045 kb]   (1567 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: بافت شناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA