دوره 19، شماره 1 - ( 1395 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tutunchi F, Zeighami H. Detection of Phenazine Genes in Multi-Drug Resistant Pseudomonas aeruginosa Isolates. MJMS. 2016; 19 (1) :1-11
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-30-5225-fa.html
توتونچی فرناز، ضیغمی حبیب. شناسایی ژن‌های مولد فنازین در جدایه‌های بالینی سودوموناس آئروژینوزای با مقاومت چند دارویی. پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی. 1395; 19 (1) :1-11

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-30-5225-fa.html


1- گروه میکروب‏شناسی، مرکز تحقیقات بیولوژی، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران
2- گروه میکروب‏شناسی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (1484 مشاهده)
هدف: سودوموناس آئروژینوزا باکتری فرصت‌طلب با عوامل بیماری‌زایی متعدد و از عوامل مهم عفونت‌های بیمارستانی است. ظهور مقاومت‌های چند دارویی در این باکتری از عوامل تهدید ‌کننده حیات محسوب می‌شود. هدف از این مطالعه شناسایی و تعیین فراوانی ژن‌های مولد فنازین (phzI، phzII، phzM، phzS، phzH) در بین جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزای با مقاومت چند دارویی جدا شده از نمونه‌های بالینی بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی مقطعی 93 جدایه از نمونه‌های بالینی مختلف از بیمارستان‌های شهر زنجان طی سال‌های 94‌-1393 جمع‌آوری شد. با استفاده از آزمون‌های بیوشیمیایی تعیین هویت و آزمون حساسیت آنتی‌بیوتیکی به روش کربی-بائر و طبق توصیه CLSI انجام شد. DNA جدایه‌ها به روش جوشاندن استخراج و با استفاده از آغازگرهای اختصاصی برای هرکدام از ژن‌های phzI، phzII، phzM، phzS، phzH حضور یا عدم حضور ژن‌های مربوطه با PCR بررسی شد.
نتایج: ‌در بین 93 جدایه بیشترین درصد مقاومت آنتی‌بیوتیکی مربوط به اریترومایسین و سفوکسیتین (6/95 درصد) و بیشترین درصد حساسیت مربوط به آمیکاسین (2/73 درصد) بود. همچنین 88 جدایه (6/94 درصد) نسبت به سه کلاس آنتی‌بیوتیکی یا تعداد بیشتری مقاوم بودند و به‌عنوان جدایه‌هایی با مقاومت چند دارویی در نظر گرفته شدند. 85 جدایه (5/96درصد) حامل ژن phzI، 82 جدایه (1/93درصد) حامل ژن phzII، 40 جدایه (4/45 درصد) حامل ژن phzM، 24 جدایه (2/27 درصد) حامل ژن‌های phzS و phzH بودند.
نتیجه‌گیری: بیماری‌زایی سودوموناس آئروژینوزا به‌دلیل تولید عوامل بیماری‌زایی متعدد این باکتری است که در نهایت منجر به طیف وسیعی از عفونت‌ها می‌شود. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد فراوانی ژن‌های phzI و phzII در بین سویه‌های با مقاومت چند دارویی به‌دست آمده از منابع مختلف بالاست که می‌تواند هشداری برای عفونت‌های حاصل از این باکتری باشد.
 
متن کامل [PDF 987 kb]   (1757 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: باکتری شناسی پزشکی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code