دوره 19، شماره 12 - ( 1398 )                   جلد 19 شماره 12 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taheri M, Afzalian M, Zolfaghari S A, Hassanzadeh H. Evaluation of air inlet angle effects in swirling diffuser of UFAD systems on micron particles pattern distribution. Modares Mechanical Engineering. 2019; 19 (12)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-15-26284-fa.html
طاهری مرتضی، افضلیان مهدی، ذوالفقاری سیدعلیرضا، حسن زاده حسن. ارزیابی تأثیر زاویه هوای ورودی از دریچه های چرخشی در سیستم توزیع هوای زیر سطحی بر الگوی پخش ذرات میکرونی. مهندسی مکانیک مدرس. 1398; 19 (12)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-15-26284-fa.html


1- دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند
2- دانشجوی دکتری دانشگاه بیرجند
3- دانشیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند ، zolfaghari@birjand.ac.ir
4- دانشیار دانشگاه بیرجند
چکیده:   (208 مشاهده)
آلاینده‏های ذره‏ای در فضاهای داخلی تهدیدی جدی برای سلامتی انسان‏ها محسوب می­شوند، ازاین رو شناخت، بررسی و کنترل پخش این ذرات در فضاهای داخلی امری ضروری است. در تحقیق حاضر تاثیر زاویه چرخش بر توزیع و پخش ذرات آلاینده با قید آسایش حرارتی در یک اتاق با دریچه چرخشی در یک سیستم تهویه زیر سطحی مورد مطالعه قرار گرفته است. جهت تحلیل جریان سیال و توزیع ذرات در فضای مورد نظر از توسعه حلگرهای اپن‏فوم در دیدگاه اویلری-لاگرانژی و از مدل دو نقطه‌ای گایج جهت بررسی شرایط آسایش حرارتی استفاده شده است. میدان جریان و توزیع ذرات با وجود دریچه چرخشی با سه زاویه 45, 30  و 60 مورد بررسی و اعتبارسنجی قرار گرفته است. نتایج نشان می‌دهند که در هر سه حالت فوق، شاخص TSENS در ناحیه آسایش حرارتی قرار دارند. با این حال با تغییر زاویه چرخش از 30 به 60 می‌توان نارضایتی موضعی ناشی از اختلاف عمودی دما را به اندازه 1 درجه سلسیوس کاهش داد. بررسی تغییر زاویه هوای ورودی نشان می­دهند که در زوایای 30 و 60 درجه، درصد ذرات خارج شده با قطر 2.5 میکرومتر به ترتیب برابر 32% و 55% کل ذرات هستند. به عبارت دیگر، با افزایش زاویه هوای ورودی درصد بیش‏تری از ذرات اولیه داخل اتاق خارج می­شوند و این رفتار مستقل از اندازه ذرات است. علاوه بر این، با افزایش اندازه ذرات، ذرات بزرگتر سریع‏تر از ناحیه تنفسی خارج شده و ذرات کوچک‏تر مدت زمان طولانی‏تری در هوا باقی می­مانند، از این رو ذرات کوچک‏تر تاثیر بیش‏تری بر کیفیت هوای داخل دارند.
     

دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول